петак, 20. јануар 2012.

Лустрација у Бугарској


Бугарске власти отворили досијеа 

Синод Бугарске Цркве
Како саопштава бугарско издање „Монитор“ бугарске власти су обнародовали да су, 11 од 15 митрополита Бугарске православне цркве, сарађивали су с комунистима. У досијеа нису уведени као сарадници служби државне безбедности; Патријарх Бугарски Максим, митрополити ловчански Гаврило, пловдивски Николај и доростолски Амвросије.
Према податцима објављеним у јавности 17. Јануара 2012 године, сви митрополити-агенти су радили у VI одељењу Комитета државне безбедности, чија је дужност била  „борба с политичким диверзијама“.
На списку су митрополити: старозагорски Галактион, видински Доментијан, плевенски Игнатије, сливенски Јоаникије, великотрновски Григорије, америчко-канадски и аустралијски Јосиф, западно-европски Симеон, русенски Неофит, врачански Калиник, варненски и велико-преславски Кирил и неврокопски Натанаил.
Неколико година раније  се дознало за агентурну прошлост митрополита старозагорског Галактиона и америчко- канадско- аустралијског Јосифа, који је наводе јавно и признао и тражио опроштај од верника, као и то да је обећао дати и оставку ако се то буде од њега тражило.
Представници комисије за досијее су утачнили да је име владике Галактиона, који је заврбован 1981 године, под агентурним именом „Мишо“ у јавност изашло давно, али је он у то време био народни депутат.
У досијеу митрополита видинског Доментијана, који је постао агент 1972 године, у 40-то годишњем узрасту, сачуване су својеручне белешке његовог извештаја под кодним именом „Добрев“. Плевенски владика Игнатије је имао два агентна имена „Пенев“ и „Германски“ сарађивао је од 1982 године. Сливенски митрополит Јоаникије је агент од 1977 године, под именом „Кирилијевић“, својевремено је тражио да се његов досије уништи. Великотрновски митрополит је агент од 1975 године с именом „Вањо“. Врачански митрополит Калиник агент је од 1968 године под именима „Рилски“ или као „Велко“ ,(иначе од 1992 године, оптуживао патријарха Максима за сарадњу с државним органима, исте године је с друга 4 митрополита отишао у раскол, да би се покајао 1998). Варненски и велико-преславски митрополит Кирил, као агент почео је радити 1976.г. под именима „Ковачев“ и „Владислав“ као „тајни сарадник“ да би 1989 године потврђен као „агент“. Својеручно је водио белешке и предавао их, као и да је потписивао документе о награђивању.
Западно европски митрополит Симеон ради као агент од 1967 под именима „Христов“ и „Торис“. Русенски митрополит Неофит под именом „Симеонов“. Митрополит америчко-канадски и аустралијски Јосиф под именима „Николов“ и „Зографов“, а митрополит неврокопски Натанаил под именом „Благоев“.
Почетком 1990-их година сви митрополити агенти су тражили да се њихови податци из картотеке избришу. У досијејима појединих њихова молбе за брисањем података су сачуване. Вероватно је то повезано са њиховом активном црквено - јерархијском каријером.
Међу официрима који су врбовали свештенике, најчешће се среће име Кирила Котова, који је упочетку био агент да би касније узнапредовао као мајор спец-служби.
Такође су објављени агентурни податци бугарских делатника Католичке цркве и исламског муфтије. Агентурну прошлост има и католички бискуп софијско-пловдивски Георгије Јовчев, који од 1987 године ради као агент под именом „Петар“,  а следеће године је заређен за бискупа.
Такође постоје податци за 7-цу агената из редова  исламских служитеља међу којима и главни муфтија Мустафа Хаџи под именом „Андрее“. Бивши главни муфтија Недим Генџев, о чијој се агентурној прошлости знало и пре, од 1970 године ради као обавештајац II степена да би касније био именован као инспектор IV степена.
                                                                                                                                      sedmica.ru   
                                                                                                                              С руског превео Е.Г.

Нема коментара:

Постави коментар

Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.